#pdproseccotour

Tradičný názov coffee tour tentokrát vystriedalo niečo, čo viac vystihovalo našu druhú tohtoročnú pd tour. Na konci leta sme sa totižto s vami vybrali na prosecco, a to rovno na to najpovolanejšie miesto. Cieľovou destináciou sa stalo talianske mestečko Valdobbiadenne, ktoré je preslávené pestovaním vínnej révy a následnej výroby prosecca. Poďme však postupne

a predstavme si zostavu, ktorá bola súčasťou pd prosecco tour. Najväčšie zastúpenie malo Porsche. 911-ka bola s nami vo svojich piatich generáciách (3×993, 996, 997, 2×991, 992), nechýbala naša GT4, či 718 Spyder a GTS. Okrem Porsche kolónu oživilo červené C63 AMG, Audi R8 a drobček Mini Cooper S.

Taliansko-rakúska pd prosecco tour začala spoločnými raňajkami v bratislavskej kaviarni Bite&Byte. Viac ako 1500 km sme si rozdelili na päť dní. Prvou zastávkou na trase bol horský prechod Grossglockner. Alpská cesta je jedinečná hlavne v tom, že vždy vás vie prekvapiť niečím novým. Počasie, ktoré sa v týchto horách mení doslova z minúty na minútu, ukazuje rôzne tváre Grossglockneru. V našom prípade to bola hustá hmla, mokrý asfalt a zima. Na prvý pohľad katastrofálny jazdecký scenár naopak dodal prejazdu neskutočnú atmosféru. Vrcholom prejazdu alpským priesmykom bola návšteva horskej chaty F.A.T. MANKEI. Je len málo automobilových miest
s podobnou charizmou.

Chatu prevádzkuje rodina Porsche. Otvorená je iba počas letnej sezóny a nie je problém naraziť tu na zaujímavých ľudí či autá. Počas našej návštevy sme si zblízka mohli obzrieť závodný špeciál Dauer 962 Le Mans. Súčasťou tejto chaty je aj malá reštaurácia a obchod. Túto zastávku tak radíme do bedekru najlepších automobilových miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Gross máme teda za sebou, môžeme sa vydať smerom do Talianska a naplniť podstatu názvu pd prosecco tour. Cez Cortinu d’Ampezzo sme sa dostali až do spomínaného Valdobbiadenne. Ubytovali sme sa v neďalekom mestečku Asolo. Nasledujúci deň sme si naplánovali oddych od jazdenia a na rad prišlo sľúbené prosecco. Vo vinárstve Tognon nás privítala Evka, ktorú ste mimochodom mali možnosť spoznať už na našej vernisáži a ich prosecco bolo jej súčasťou. Ochutnávka so sebou priniesla aj veľa zaujímavých informácii o pestovaní a výrobe. Ak máte chuť dozvedieť sa o tomto talianskom nápoji niečo viac, naučiť sa rozlíšiť kvalitu jednotlivých druhov, alebo si len tak vychutnať to najlepšie, čo vie tento región ponúknuť, určite odporúčame vinárstvo Tognon naštíviť.

Naša cesta za proseccom tak bola naplnená, ostávalo vyraziť na cestu domov. Na pláne bolo 300 km po talianskych cestách smerom na Rakúsko. Kúsok za jeho hranicami bol totiž cieľ poslednej zastávky nášho výjazdu. Hostilo nás jazero Wörthersee. Miesto, ktoré sa stalo ikonickým vďaka zrazu GTI Treffen sme nemohli vynechať, aj napriek tomu, že najväčší zraz fanúšikov GTI sa na tomto mieste už nekoná. Po covidovej pauze sa organizátori rozhodli, že zraz sa presunie priamo pred brány Volkswagenu do Wolfsburgu. Premiéra staro-nového formátu tejto akcie by mala prebehnúť budúci rok. Taliansko-rakúska pd prosecco tour bola výnimočným zážitok a ďakujeme všetkým, ktorí ste boli jej súčasťou. Práve vďaka vám vieme spoločne posúvať a budovať automobilovú komunitu, ktorá je viac o ľuďoch ako o autách.